Monday, 26 May 2008

GTA San Andreas - SF-UR (San Fierro Underground Radio)


This is one of my favorite old skool collections. I came across it when I searched for some old stuff on the Internet, including house music from the end of 80s and the beginning of 90s. It was actually released as an official soundtrack of the computer and video game "Grand Theft Auto - San Andreas". Here's the list of its brilliant tunes:

01. Joe Smooth - Promised Land
02. 808 State - Pacific
03. A Guy Called Gerald - Voodoo Ray
04. Frankie Knuckles - Your Love
05. Raze - Break 4 Love
06. Cultural Vibe - Ma Foom Bey
07. Jomanda - Make My Body Rock
08. Ce Ce Rogers - Someday
09. NightWriters - Let The Music Use You
10. Mr Fingers - Can You Feel It
11. Marshall Jefferson - Move Your Body
12. Maurice - This Is Acid
13. The Todd Terry Project - Weekend
14. Fallout - The Morning After
15. Robert Owens - I’ll Be Your Friend
16. 28th Street Crew - I Need A Rhythm

Sunday, 25 May 2008

Salsa - kako je sve počelo

Oduvek sam voleo da đuskam kada sam bio u izlascima. Sedenje i ćaskanje mogu da podnesem možda četvrt sata, a onda mi već počinje biti dosadno jer se, nakon saopštavanja tračeva ili šablona u dijalogu "problem-savet/podrška", iste priče počinju prepričavati po milioniti put, i to najčešće one koje me niti dotiču, niti interesuju. 15 minuta je dovoljno da se saopšti ono što je bitno, da se postave pitanja i daju odgovori. Sve više od toga je nepotrebno i to smatram čistim gubitkom vremena. Leđa mi se ukoče, noge utrnu, i ja imam potrebu da ustanem i da se razmrdam. Kako to baš nije prikladno raditi u ugostiteljskim objektima tipa kafane, kafića ili paba, kada se biraju mesta za izlaske, insistiram na prostranim klubovima i diskotekama, mestima gde se može đuskati i "cirkulisati". Ako želim s nekim da se ispričam, otićemo u šetnju na čist vazduh ili ćemo se čuti telefonom. Izlazak za mene nije izlazak ako se bar pet puta pošteno ne preznojim od plesa!

Kada sam otkrio noćni život i diskoteke, najviše sam voleo da uživam u muzici i đuskanju. Bili su to neki moji pokušaji break i disco dance-a ali mahom neartikulisani pokreti, bazične reakcije tela na ritam u prostoru. Pravu lepotu plesa sam počeo da otkrivam tek 2005. godine...

Tog leta su se odbrojavali poslednji meseci moje mladalačke horske karijere. Pevao sam u horu Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj", "Haširi", u horu AKUD-a "Sonja Marinković" da bih na kraju bio u KUD-u "Svetozar Marković". Skoro 12 godina proba, upevavanja, beskonačnog vraćanja na "kritične delove", proveravanja "da li je pala intonacija". 12 godina druženja, zezanja na probama, smeha i opomena dirigenata...belih košulja i crnih pantalona, zajedničkih putovanja, slatkih napetosti pred nastup, ekstatičnih momenata tokom grupnog muziciranja, kao i "proderavanja grla" od pevanja u busu u povratku...

Malo sam već osećao zamor i zasićenje i želeo sam da počnem sa nekim novim, dinamičnijim hobijem. Sudbina je htela da mi osoblje ambasade Republike Italije pomogne da lako donesem odluku da prestanem sa pevanjem: meni i još par članova hora uskratilo je vizu za odlazak na takmičenje horova u Arezzo. Bilo im je sumnjivo jer smo bili relativno sveži diplomci i imali kratak radni staž. Ni kriv ni dužan sam bio žrtva neke svetske politike, nekih čudnih kriterijuma. Nisam imao priliku da kažem svoj stav, da se izborim za svoje pravo. Samo sam ispratio svoje prijatelje i poželeo da osvoje neku nagradu.

Hor "Markovića" se u Novi Sad vratio okićen zlatom a tih dana me je moja tadašnja koleginica Dragana, koja je išla na klasičan ples u školu "Allegro", obrađivala da odem sa njom na salsu u "Sport cafe" na Bulevaru Oslobođenja. Plesovi dvoranskog tipa me nikad nisu interesovali...čak sam osećao i neku odbojnost kada bih video zalizane face kako vrckaju i istežu se u kostimima sa šljokicama...

Dragana je ipak uspela da me ubedi i jedne srede smo se pojavili na salsi. Bilo je to sasvim novo iskustvo za mene. U relativno uzanom prostoru, između stolova i stolica, momci i devojke su bili poređani u dva reda i ponavljali su pokrete koje su pokazivali Choma i Sanja. Choma je momak koji se sa Kube preselio u Srbiju i koji je u poslednjih nekoliko godina vrlo popularizovao salsu u našoj zemlji. Stao sam naspram Dragane i pridružili smo se ovom veselom društvu koje je plesalo uz vrele kubanske ritmove. Pošto imam osećaj za ritam i muziku, a i ne stidim se da đuskam u javnosti, nije mi bio problem da pohvatam korake. Ipak, to me nije zadovoljilo. Kada sam u pauzi video jednog drugara, Nenada, kako igra sa dve devojke istovremeno, i kako one vrište od uzbuđenja dok ih je on vešto okretao, u meni se rodila muška ljubomora i rekao sam sebi da i ja moram savladati tu veštinu: odlučio sam da se upišem u školu plesa.

Nakon isprobavanja nekoliko plesnih klubova, našao sam da mi koncept časa, atmosfera i sam prostor najviše odgovaraju u "Queen"-u. Prvi ples koji sam tamo učio bila je ča-ča, i sećam se kako sam je igrao sa jednom Tamarom iz Kaća. Osnovni korak, okret pa otvaranje...

Bez obzira kako sam bio raspoložen pre časa, kući bih se vraćao napunjen pozitivnom energijom. Nisam očekivao da će mi se ples toliko svideti. Shvatio sam i da su ljudi koji idu na ples otvoreni, komunikativni i dobrodušni. Jer samo takve ples i može da privlači. Nikad nisam voleo pozere i foliranje. Iza tih krutih i nadrndanih lica obično se kriju ili strahovi ili zloba.

Jedva sam čekao ponedeljak i sredu uveče, pa da se prošetam Bulevarom do diskoteke Queen, obujem svoje braon cipele za ples pa da sa Acom, Dejanom, Bogijem...krenem rumbu ili tango sa našim dragim partnerkama - Anom, Marijom R., Marijom K., Zorom, Branom, plavom Tamarom i crnom Tamarom...Instruktori Atila, Laki i Boki su sredinom sezone uveli i plesne večeri petkom. Bio sam vrlo srećan jer smo dobili jedno veče ekstra gde smo mogli da vežbamo korake, u opuštenoj atmosferi. Te zabave su mi bile jako drage i stoga što su svojom nevinošću odudarale od drugih "napucanih" žurki u gradu. Ples i direktni kontakt su mnogo plemenitiji i kreativniji vid druženja od nekog isfoliranog merkanja, stajanja i gunđanja dok se žvalavi flaša piva u nekom ćošku, ili od nekog nadvikivanja gde decibeli paraju uši. Ovo je tako lepo, kulturno i pitomo.

Sa društvom sa plesa sam počeo da se družim i van časova. Razmenili smo telefone, počeli da razmenjujemo porukice, da izlazimo zajedno i idemo na koncerte. Jedan od najboljih provoda nam je sigurno bio na koncertu grupe Cubismo u klubu "Trema". Tu smo voleli da plešemo uz "Milu Ćopezo" ali i nedeljom, kada je Robika iz "Orfeja" organozovao plesnjake. Uvek sam voleo da plešem sa devojkama iz drugih škola jer sam voleo da proverim umem li da vodim partnerku koja ne zna korake unapred ali i zato jer bih od njih uvek naučio nešto novo.

Četvrtak je bio rezervisan za Cubismo. Lepa sećanja me vezuju za taj kafe-klub. Tu sam počeo da kombinujem korake iz standardnih latinoameričkih plesova koje sam učio u Queen-u sa koracima salse koje sam ovde usvajao. Chomini javni časovi salse su se iz Sport-a preselili u Cubismo i nikad neću zaboraviti atmosferu na spratu gde smo svi bivali spakovani kao sardine, vreli i mokri od plesa. Jedne letnje noći smo čak plesali na ulici, ispred kluba! Kakav je to bio oslobađajući osećaj!...Kao da je ceo grad bio naš! Vrhunski provod!

Ples je, kao i diploma, pasoš za ceo svet. Diploma otvara vrata za posao, a ples otvara vrata za druženje i upoznavanje novih ljudi. To sam doživeo avgusta 2006. godine, kada sam turistički boravio u Londonu i sa Radžom obilazio salsa klubove. U klubu "Salsa", na Charing Cross Road-u, nismo nemo stajali već smo grabili devojke iz mase i plesali sa njima. A tamo je konkurencija vrlo žestoka jer je to kao neki zavičajni klub imigranata iz Latinske Amerike i tu sam video ekstra plesače i zaista komplikovane koreografije. Ja ne plešem na nekom visokom nivou, često i grešim, ali to radim iz srca i sa stilom :)

Kada sam se 2007. preselio u Englesku, u ovo relativno malo provincijalno mesto, znao sam da moram pronaći neki hobi kako bih se socijalizovao i stekao nove prijatelje. U izlascima po lokalnim diskotekama i pabovima sam shvatio da ovo nije London, da se ovde svi međusobno poznaju i da devojke ne haju mnogo za strance. Doduše, ni moj engleski nije bio na nekom nivou pa nisam mogao da im priđem na način kako bih to učinio da sam mogao da im se obratim na mom maternjem jeziku...Ipak, nije mi bilo žao jer se sigurno ne bih usrećio sa nekom od tih pijanih, neškolovanih, bezobraznih devojaka, koje su mahom bile i razvedene majke, a tek zakoračile u dvadesete...

U pomoć mi je pritekla salsa. Na internetu sam potražio da li u Huntingdonu ili okolini postoji neka škola plesa i pronašao sam da su ponedeljkom časovi salse u obližnjem selu, St. Ivesu. Otišao sam na prvi čas i shvatio da je ovo bio pun pogodak, i po pitanju društva, i po pitanju plesa. Instruktori iz iste škole, PureSalsa, četvrtkom su držali časove u Kembridžu pa sam pored ponedeljka, ubacio i četvrtak za salsu.

Tada nisam imao kola već sam koristio lokalne buseve. Bio sam toliko zagrejan za salsu i toliko sam želeo da budem sa novim društvom koje sam tamo upoznao da mi uopšte nije bilo teško da sa posla trčim kući, presvučem se, pešačim do autobuske stanice i onda se vozim pola sata do St. Ives-a ili sat vremena do Kembridža. Isto i u povratku, a sve to radi dva sata plesa!

U St. Ivesu sam upoznao i mog prvog lokalnog prijatelja, indijku Yasmin, ali i prvu simpatiju Marie...Sada sam retko u kontaktu sa njima jer se Yasmin odselila u inostranstvo a Marie u drugi grad. Ipak, ta poznanstva su mi u tim prvim mesecima mnogo značila.

Kada sam kupio automobil, počeo sam da otkrivam i druga mesta u Kembridžu u kojima se pleše salsa: St. Paul's Centre, Cellar Bar 8...a salsa je onda došla i u moj Huntingdon - sredom su časovi u Cromwell's kafe-klubu.

U Kembridžu i Huntingdonu sam upoznao novo društvo - Hazel, Susan, Dimitrisa, Michalisa, Katarinu, Anu, Elizabeth, Stevena, Nicka, Amy...I eto, slobodno mogu da kažem: salsa me je spasila, njojzi hvala! :)

Tuesday, 13 May 2008

Como Pájaros en el Aire

Setih se večeras jedne pesme koju sam pevao dok sam bio član hora "Hashira" iz Novog Sada. Pesma je na španskom jeziku i zove se "Como Pájaros en el Aire". Vrlo je emotivna, pitka i melodična. Baš poput ptica kada vijugaju dok lete po nebu.

Prvi put smo je pevali u Jerusalimu, 2001. godine, kada smo učestvovali na internacionalnom festivalu "Zimriya" a koji se održavao na Hebrew University (Mount Scopus) u istočnom delu grada. Pesmu smo učili zajedno sa još dva hora koji su sa našim bili u radionici koja se bavila latinoameričkom horskom muzikom. Predavač i dirigent nam je bio Werner Pfaff. Dobili smo zbirku sa notama oko 20 pesama, među kojima je bila i ova. Imali smo sedam dana da nju, i još četiri ili pet novih i prilično zahtevnih kompozicija savladamo i spremimo za finalni koncert koji je bio poslednjeg dana festivala. Na samom koncertu smo imali ogromnu podršku hora Univerziteta iz Bogote (Universidad de los Andes, Bogota, Colombia) jer smo dobrim delom imali latinoamerički repertoar. Nemam snimak našeg nastupa ali mi je Youtube i ovog puta bio dragocen:



Las manos de mi madre
son como pajaros en el aire
historias de cocina
entre sus alas heridas de hambre
las manos de mi madre
saben que ocurre por las mañanas
cuando amaza la vida
horno de barro
pan de esperanza

Las manos de mi madre
llegan al patio desde temprano
todo se vuelve fiesta cuando ella juega junto a otros pajaros
junto a los pajaros
que aman la vida y la construyen con los trabajos
arde la leña, arina y barro
lo cotidiano se vuelve magico
se vuelve magico

Las manos de mi madre
me representan un cielo abierto
y un recuerdo añorado
trapos calientes en los inviernos
ellas se brindan calidas, noblez, sinceras , limpias de todo
como seran las manos del que las mueve gracias al odio

Las manos de mi madre
llegan al patio desde temprano
todo se vuelve fiesta cuando ella juega junto a otros pajaros
junto a los pajaros
que aman la vida y la construyen con los trabajos
arde la leña, arina y barro
lo cotidiano se vuelve magico
se vuelve magico

Monday, 12 May 2008

Roštiljanje

Iako smo Dejvid i ja roštiljali u petak posle posla, Sandra te večeri nije trebalo dvaput da me pozove da sledeći dan roštiljam ponovo, kod nje i njenih cimerki u Guildfordu. Google maps su mi rekle da mi je potrebno oko dva sata vožnje i valjalo je obezbediti dobru muziku za put. Tog jutra sam napravio svoju novu kompilaciju:

Driving to Guildford

CD1
(1:22:44)

1. DJ Jazzy Jeff & Fresh Prince - Summertime (3:50)
2. Robbie Williams - She's Madonna (4:13)
3. Way Out West - Ajare (Original Version) (5:46)
4. Djuma Soundsystem - Les Djinns (Trentemoeller remix) (3:26)
5. Stonebridge - Put 'Em High (JJs 12 Mix) (3:22)
6. Ben Onono - Tatouage Bleu (4:00)
7. Jody Wisternoff - Star Strings (6:23)
8. Jeremy Healy & Tori Amos - Stamp! (3:34)
9. Natacha Atlas - Le Printemps (For Mona) (4:25)
10. Junior Jack - Stupidisco (3:06)
11. Deepest Blue - Give It Away (3:57)
12. Dave Armstrong - Out of Touch (4:35)
13. Goldie - Inner City Life (3:45)
14. Booty Luv - Boogie 2nite (3:10)
15. Ritmo Dynamic - Calinda (Alex Gold 2004 Remix) (4:13)
16. Ruff Driverz Feat. Arrola - Dreaming 2004 (Brad Carter Remix) (4:28)
17. Adam F - Circles (7:13)
18. Afro Medusa - Pasilda (Knee Depp Club Mix) (5:32)
19. Alcazar - Crying At The Discoteque (3:46)

CD2
(1:16:55)

1. Ska Cubano - Chango (3:38)
2. Cypress Hill - What's Your Number (3:50)
3. Da Slamming Phrogz -Something About The Music (6:27)
4. Dark Globe ft Amanda Ghost - Break My World (5:20)
5. David Ghetta/J.D. Davis - The World Is Mine (3:38)
6. DB Boulevard - Point Of View (Original Club Mix) (5:35)
7. DJ Tonka - She Knows You (4:14)
8. Dr Alban - Sing Hallelujah (3:49)
9. Dr Motte & Westbam - Sunshine - Loveparade 1997 (3:59)
10. Duran Duran - Save a Prayer (5:27)
11. Filur - I Want You (Club Version) (6:52)
12. Grace - Its Not Over Yet (3:37)
13. Groove Armada - My Friend (5:01)
14. Hacienda - Sabor (5:17)
15. Horny United Welcomes Just 4 Funk - Crazy Paris (3:18)
16. Michael Gray - I Can't Wait (For the weekend to begin) (3:12)
17. Jakatta - American dream (3:41)

CD3
(1:35:50)

1. Randy Crawford - Street Life (feat. Crusaders) (3:55)
2. Clash - London Calling (3:23)
3. U2 - Even Better Than The Real Thing (3:41)
4. Kajagoogoo - Too shy (3:46)
5. Kanye West - Homecoming (feat. Chris Martin) (3:22)
6. Lightning Seeds - You Showed Me (4:05)
7. Madonna - Deeper and Deeper (5:35)
8. Martin Solveig vs Salifa Keita - Madan (3:09)
9. Meck - Thunder In My Heart Again (3:36)
10. Moloko - Familiar feelings (3:45)
11. Mylo vs. Miami Sound Machine - Doctor Pressure (Clean Radio Edit) (3:26)
12. Pet Shop Boys - Being Boring (4:51)
13. Pet Shop Boys - Flamboyant (3:49)
14. Pet Shop Boys - Minimal (3:37)
15. Robbie Williams - Angels (4:24)
16. Robbie Williams - Tripping (4:07)
17. Robie Wiliams -Feel (4:21)
18. Royksopp - What Else Is There (Jacques Lu Cont Radio Mix) (3:50)
19. Funkstar DeLuxe
(vs. Bob Marley) - Sun Is Shining (3:53)
20. Sunclub - Single Minded People (Jydee Edit) (3:13)
21. The Course - Ready Or Not (3:24)
22. U2 - The Fly (4:28)
23. U2 - Lemon (6:58)
24. U96 - Club bizare (3:12)


Monday, 5 May 2008

Piknik, konačno!

Sunčano subotnje prepodne. Probudio sam se prilično rano, oko pola osam, umutio kafu i seo za računar da pregledam mailove, vesti i dešavanja na Facebook-u. A onda sam otišao u kuhinju i počeo da pravim sendviče i palačinke: danas je veliki dan - dogovorio sam se sa Sandrom, Vanjom, Anom i Milanom da idemo na piknik na Hampstead Heath!

Hampsted je grad u malom, u severnom delu Londona. Nekada je bio selo na brdu, ali ga je London progutao kako se širio kroz istoriju. Ne mičući se, dospeo je čak do druge zone, što se može možda nazvati i širim centrom grada. London je podeljen na 6 koncentrično raspoređenih zona podzemne železnice ali se u svakodnevnoj komunikaciji kada neko opisuje gde živi može često čuti npr. "To ti je u trećoj zoni", što daje bolju sliku o relativnoj distanci od centra.

London ima mnogo delova koji su nekad bili zasebna sela, pa i danas njihovi centralni delovi nose nazive "village" a glavne ulice se obično zovu High Street. U ovoj je dugačak red butika, restorana, kafea, agencija za nekretnine i raznoraznih prodavnica ispresecan mnogobrojnim malim ulicama koje krivudavim uzbrdicama ka severu ili nizbrdicama ka jugu vode u vrlo lepe rezidencijalne zone. Lokalna metro stanica važi za najdublju od svih 275 londonskih: platforme se nalaze čitavih 60 metara ispod površine!

Kada se od nje krene prema istoku, dolazi se u ogroman park - Hampstead Heath. On više liči na neku staru šumu koja se prostire na nekoliko brda, ispresecanih potočićima koji se slivaju u pet jezera koja dominiraju jugoistočnim delom parka.

Ovde se zapravo nalaze izvori reke Fleet - najveće od desetak podzemnih londonskih reka. Mnogi ljudi za London vezuju samo Temzu, ali ona ima svoje velike pritoke, koje nevidljivo i tajnovito teku ispod površine, ispod velegrada, sve od brda severnog Londona, gde izviru, pa do Temze. Fleet river je lepo ucrtana na starim mapama i slikama. Tokom vremena ona je bila kanalisana, zazidana, pokrivena gradom. Saobraćajni nadvožnjak Holborn viaduct, koji se nalazi u centralnom Londonu, nekad je zapravo bio most iznad reke Fleet. Čitao sam da je nedaleko odatle, u tunelima ispod Smithfield pijace (možda i ispod kluba Fabric), na određenim mestima moguće čuti šum reke, a postoje i hodnici koji vode do nje same...

Kada sam prvi put bio na Hampstead Heathu (avgust 2006.), najviše sam se zadržao na njegovom južnom obodu jer se odatle, sa brda koje se zove Parliament Hill, London vidi kao na dlanu. Posetioci parka su svuda raštrkani po njemu, a ovaj deo, livada bez drveća, je naročito omiljen onima koji puštaju zmajeve. Ovde je taj hobi vrlo popularan. Čak i u mom Huntingdonu viđam ljude kako sa lokalnog fudbalskog terena puštaju zmajeve. Ima ih raznih, malih, velikih, raznih oblika i boja a podići i održavati zmaja je prava umetnost!

Ipak, najviše sam tada zavideo razdraganim ljudima koji su, svako u svom društvu, uživali u čarima piknika. Englezi ga baš vole. Ćebe, sendviči, voće, čaj u termosu, vino i staklene vinske čaše...pod vedrim nebom. Red badmintona, red izležavanja na suncu, jelo, pa frizbi!

Želeo sam da naš piknik bude pravi i stoga sam vrlo revnosno prionuo na pripreme. Trud se bio isplatio: devojkama, umornim posle partije frizbija, vrlo su se svidele moje palačinke sa pekmezom od crnih ribizla :)

Nakon piknika smo Sandra i ja otišli kod Ane, Borisa i Igora na roštilj. Oni žive u delu Londona koji se zove Crouch End. Vrlo mi se dopala atmosfera kod njih...ambijent u Borisovom web-studiu, dvorište sa malom fontanom i jezercetom sa zlatnom ribicom.

To sanjivo i toplo subotnje popodne čupkali su reski zvuci klavira: štimer Bata je doterivao pianino za Anine časove. Nakon večere nam je priredio mali koncert - svirao je tradicionalne pesme sa Balkana ali u jazzy stilu, uz mnogo improvizacija. Potpuno se uneo u muziku, a i mi smo uživali u melodijama. Potom nam je mali Teo puštao stare ploče sa gramofona na navijanje, iz 1930. godine. Nikada u životu nisam uživo slušao muziku sa tih starih gramofona i baš sam se iznenadio koliko glasno mogu da reprodukuju muziku. Uveče smo pogledali animirani film Persepolis.